Pooljuhid: 5,7 miljardi euro suurune projekt annab hoogu "Vali Prantsusmaa" tippkohtumisele – 07.11.2022 kell 16:14 - المعرفة

Pooljuhid: 5,7 miljardi euro suurune projekt annab hoogu “Vali Prantsusmaa” tippkohtumisele – 07.11.2022 kell 16:14

Pooljuhid: 5,7 miljardi euro suurune projekt annab hoogu "Vali Prantsusmaa" tippkohtumisele – 07.11.2022 kell 16:14
جوجل بلس
STMicroelectronicsi peakorter Pariisis, 9. oktoober 2017 (AFP / ERIC PIERMONT)

STMicroelectronicsi peakorter Pariisis, 9. oktoober 2017 (AFP / ERIC PIERMONT)

President Emmanuel Macron tervitab esmaspäeval 180 välisbossi Versailles’ palees viiendat tippkohtumist “Vali Prantsusmaa”, mille lipulaevaks kuulutati välja 5,7 miljardi euro suurune investeering Grenoble’i lähedal asuvasse uude pooljuhtide tehasesse.

“See on viimaste aastakümnete suurim tööstusinvesteering, välja arvatud tuumaenergia, ja suur samm meie tööstusliku suveräänsuse nimel: kaalul on 1000 töökohta,” kommenteeris majandusminister Bruno Le Maire Twitteris.

Esmaspäeva pärastlõunal Versailles’s esitletud tööstusinvesteeringute projektid (6,7 miljardi euro suurune investeering, “loodud rohkem kui 4000 töökohta”) tulevad valitsuse jaoks õigel ajal, ostujõudu mõjutava inflatsiooni tõttu.

Grenoble’i lähedal Crolles’is asuv tulevane pooljuhtide tehas saab kasu “Prantsuse riigi märkimisväärsest rahalisest toetusest”, täpsustasid Prantsuse-Itaalia kontsern STMicroelectronics ja Ameerika GlobalFoundries.

See on osa kiipide seadusest, Euroopa Liidu programmist, mille eesmärk on pärast Covid-19 kriisi taastada Aasia ja Ameerika kõrval koht maailma pooljuhtide tootmises.

Elysée andmetel peaksid esimesed lavastused käivituma 2023. aasta lõpust, tõusuperioodiga kuni 2025-2026. Umbes 58% toodangust läheb GlobalFoundriesile ja ülejäänud STMicroelectronicsile, teatasid kaks ettevõtet.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron videokonverentsil Pariisis Elysee palees eelmise tippkohtumise avamiseks "Valige Prantsusmaa"25. jaanuar 2021 (POOL / Ludovic MARIN)

Prantsusmaa president Emmanuel Macron videokonverentsil Pariisis Elysee palees eelmise “Vali Prantsusmaa” tippkohtumise avamiseks, 25. jaanuaril 2021 (POOL / Ludovic MARIN)

Hr Macron läheb sinna teisipäeval, et tutvustada seda tehaseprojekti, millest saab lõppkokkuvõttes “suurim Prantsusmaa kiibi tootmiskoht ja üks suurimaid Euroopas”.

Need teated tulevad pingelises õhkkonnas pärast seda, kui ajaleht Le Monde paljastas pühapäeva õhtul tollase majandusministri (2014–2016) Emmanuel Macroni ja ettevõtte Uberi ühendanud seoste kohta. Erinevate tunnistuste ja dokumentide põhjal järeldavad need Uberi failid, et tegemist on salajase “tehinguga”, mille eesmärk on aidata platvormil kindlustada oma positsioone Prantsusmaal, mille vasakpoolsed valitud ametnikud on karmilt hukka mõistnud.

– atraktiivsus –

Élysée jaoks näitab välisbosside rekordiline osalus “Vali Prantsusmaa” – eelmistes väljaannetes 120:130 – “väga tugevat huvi välisbosside poolt pärast presidendi tagasivalimist”.

Vaatamata sellele, et valitsus kaotas absoluutse enamuse, “ei ole suurbosside seas muret” tööstusinvesteeringuid soodustava programmi jätkumise pärast Prantsusmaal, kinnitab riigipea saatjaskond.

Ka majandusminister Bruno Le Maire pani tippkohtumise algust tähistaval lõunasöögi ajal kohale kutsutud ülemustele kinnitama, et järgmise viie aasta jooksul jätkab tegevjuht “tootmismaksude alandamisega, et parandada meie töötajate oskusi. tööjõudu ja vähendada haldusformaalsusi uute tööstusobjektide paigaldamisel”, seisab tema AFP-le saadetud kõne tekstis.

Euroopa inflatsiooni tingimustes kiitis ta ka Prantsusmaa “odavat ja vähese süsinikdioksiidiheitega” elektrit ning 30 miljardi euro suurust Prantsusmaa 2030. aasta plaani, mis pakub “võimalusi välisinvestoritele”.

Versailles’ kulla alt leiavad end Coca-Cola, Disney, Siemensi, Ameerika pankade Citi, JP Morgani, Morgan Stanley, Hiina konglomeraadi Fosuni või Austraalia finantsteenuste kontserni Macquarie juhid.

Hr Macron kohtub ka “suurte riiklike investeerimisfondidega”, nagu Araabia Ühendemiraatide, Saudi Araabia, Kuveidi, Katari ja Korea, aga ka Kanada fondidega.

FedEx loob Pariisi lähedal Roissys 1000 alalist töökohta (GETTY IMAGES NORTH AMERICA/MARIO TAMA)

FedEx loob Pariisi lähedal Roissys 1000 alalist töökohta (GETTY IMAGES NORTH AMERICA/MARIO TAMA)

Muude “Vali Prantsusmaa” raames välja kuulutatud projektide hulgas loob kiirpakkide spetsialist FedEx 1000 alalist töökohta Roissy’sse (Val-d’Oise), konsultatsioonifirma Accenture 500 Bretagne’is ja Vietnami Vinfast (autotööstus) 350–400 Elysée andmetel “esitlussaalides” ja töötubades.

Briti ravimihiiglane GlaxoSmithKline (GSK) investeerib kliinilistesse uuringutesse, Ameerika Collins Aerospace (avioonika, infosüsteemid – Raytheoni grupp) teadus- ja arendustegevusse ning Saksa Vorwerk omandab teise Thermomixi tehase Eure-et-Loiris.

Ka Hollandi ajutine töögrupp Randstad värbab 2022. aasta lõpuks 7000 töötajat tähtajaliste alaliste lepingutega.

Prantsusmaa tunneb uhkust selle üle, et on projektide arvult – 2021. aastal 1222 – välisinvestorite jaoks kõige atraktiivsem riik Euroopas, samas on nende suurus firma EY baromeetri järgi üldiselt väiksem.

Alates 2018. aastast on “Vali Prantsusmaa” tippkohtumiste raames välja kuulutatud ligi 80 investeerimisprojekti, mis moodustavad 12 miljardit eurot ja 21 000 töökohta: 25 on lõpetatud, 50 on pooleli ja viis on pooleli või edasi lükatud.